Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Zlato na Klondiku zaslepilo oči i těm nejrozumnějším. Na podzim r. 1897 všem připadaly ty nejdivočejší nápady, jak se dostat co nejrychleji ke zlatu, naprosto praktické a nejnemožnější plány snadno proveditelné. Se svou troškou přišly také ženy, které se tehdy oháněly hesly o emancipaci. Zorganizovaly několik dámských výprav. Ty se většinu rozpadly dřív, než vůbec opustily místo určení. Jedna taková skupina si zakoupila loď City of Columbia a vydala se z New Yorku kolem Hornova mysu na Aljašku. Na jednom z komínů byl namalován čtyřlístek pro štěstí. S plným podpalubím beden šampaòského doplula loď až do Magalhaesovy úžiny a tam ztroskotala. Šampaòské přišlo chudinkám trosečnicím „velice vhod ", když trčely celé zmrzlé na jednom z útesů Ohòové země. Paní Gouldová, vedoucí výpravy, navíc zažila nemilou příhodu, když jí nabídl sòatek jeden z patagonských divochů. Odbyla ho rázně slovy: „Jdi pryč, ty ošklivé zvíře!"

pros1.gifTen, kdo se nakonec po strastiplném putování dostal do Dawsonu, zjistil, že vládu nad městem převzaly hlad, bída a nemoci. Všude bylo plno zlata, ale nedalo se za něj nic koupit a klouzalo hladce z ruky do ruky při kartách. Hráč přišel o 18 000 dolarů za jeden den, aniž tomu věnoval pozornost. Jiný ztratil tisíc dolarů během několika minut, ale rozjařeně nakoupil lihoviny a doutníky pro všechny.

Mohli jste si za dolar koupit jeden minutový tanec s dívkou v hedvábí, nebo jste si mohli koupit za určitých podmínek dívku v hedvábí. Stalo se té zimy v saloonu Monte Carlo, že se dvaadvacetileté děvče, francouzská Kanaďanka, vyhoupla na stůl a prohlásila, že je ochotná žít celou zimu jako družka s tím, kdo dá nejvíc. Povede mu domácnost, ale peníze musí složit do neutrálních rukou a až bude obchod uzavřen a zima skončí, ona si své peníze vybere. Stála tam, vyzývavá postavička, s nazlátlými kaštanovými copy, a byla rychlostí blesku vydražena za pět tisíc dolarů. Začouzený temný saloon Peta McDonalda vydělával 3 700 dolarů denně. Jeho majitel přijel v březnu 1897 s deseti dolary v kapse. Zadlužil se, koupil bar a začal vydělávat. V polovině zimy už byl aktivní. Na udusané hlíně posypané pilinami kroužily dívky v hedvábí tak svižně a tak zkušeně, že McDonald vybral za jeden večer za sto dvacet pět tanečních kousků. Za každý tanec dostala dívka poukázku na dvacet pět centů, zbytek z dolarového poplatku shrábl majitel.

Tam, kde se spojovaly dva zlatonosné creeky, vznikla nová osada nazvaná Grand Forks. Dvacet srubů a několik hotelů a saloonů. Zde se usídlila mladá Irka všední tváře, přísných mravů a bystrého úsudku Belinda Mulroneyová, jedna z velkých postav zlatého opojení. Byla také známá coby majitelka osla-alkoholika, který měl ve zvyku strkat nozdrami do dveří saloonů a žebrat o hlt alkoholu. Zdejší karbaníci byli velkorysí, klidně vsadili na hru padesát tisíc dolarů a za děvčata se platilo ve zlatě tolik, co vážila. K dawsonským obyvatelům toho času patřili i spisovatelé Jack London, Rex Beach a James Oliver Curwood. Kariéra jiných zde končila - Franka Leslieho, známého pistolníka z Arizony, a Calamity Jane. Západ přestal být divoký a tak se raději přestěhovali do zlatého Dawsonu, jež jim připomínal známoupros2.jpg atmosféru. Obyvatelé Dawsonu si říkali přezdívkami - Citronová Lil, Španělka Dolores, Billy Kůò, Valčíková Louie. Nejslavnější však byl Suchý Kid, protože vypadal jak sušená treska. Hollywoodské filmy vybavily dancingy pařížským přepychem, ale skutečnost byla daleko omšelejší a prostší. Stejné byly i holky z tančíren, obyčejné, robustní a primitivní. Většina tanečnic se skrývala pod pseudonymy - Sladká Marie, Ping Pong, Kapric. Diamantová Gertie se ve skutečnosti jmenovala Gertie Lovejová a za svou přezdívku vděčila předním zubům, jež měla zpevněny diamanty. „Oregonská klisna" prý řičela a vyhazovala při tanci jako kůò. „Medvědice grizzly" byla valkýra zvící devadesáti kil s jedním okem. O druhé přišla ve rvačce se svou sokyní. Ale nejslavnější z dawsonských děvčat byla Cad Wilsonová, menší rudovláska s velkýma hnědýma očima. Nebyla krasavice, nijak zvlášť netancovala, ani neměla skvělou postavu. Přesto pro ni muži obětovali všechno, zlaté hodinky, šperky, zlato. Nijak se netajila tím, že tahá zlatokopům peníze z kapes. Pyšnila se nejtěžším opaskem se zlatými nuggety na Klondiku. Děvčata z dancingů byla volná, bez závazků, a vybírala si podle svého vkusu. Prostitutky však byly v pravém slova smyslu otrokyněmi. Většina z nich živořila, vykořisťována svými pasáky. Děvčata zde prožívala nešťastné lásky. Nikoli se zlatokopy, kteří je obletovali a dvořili se jim, ale s majiteli saloonů a barů, s profesionálními hráči. Mnoho jich skončilo sebevraždou. Skutečným vrahem bylo yukonské klima, tyfus, zápal plic a tuberkulóza, které si časem vybíraly svou daò. Odhaduje se, že sami zlatokopové utratili v roce 1898 šedesát milionů dolarů. Téměř za tři roky po nálezu zlata na Klondiku velká horečka zhasla.  

Z knížky L.F.Nykla - „ Ženy na Divokém Západě."