BOWIE KNIFE - nejslavnější lovecký nůž světa. (Jak vlastně vypadal?)
Existují různé druhy nožů, ale jen jeden byl nůž, co vymyslel a nosil James Bowie. Mnoho lidí se ho snaží napodobovat i když se jeho velikost a tvar dochovaly jen v ústním podání. Jeho čepel se velikostí pohybuje mezi 10 - 15 palci, tj. 25 - 38 cm. Tento nůž je na všechno, od porcování uloveného masa, až po štípání dříví. Dodnes se jím zálesáci pyšní, ale znají originál?
V Alamu, uprostřed války o Texaskou nezávislost, v r. 1836 se tehdy pokusilo 189 dobrovolníků postavit tváří v tvář proti 4.000 vojákům regulérní Mexické armády pod vedením generála Antonia Lopeze de Santa Anna. Během obléhání misie jménem Alamo, které trvalo dlouhých jedenáct dnů, padli všichni obránci. Santa Anna proklamoval rozhodující vítězství, jeho pobočník to však viděl jinak - Ještě jedno takové vítězství a jsme ztraceni! Oběť obránců nebyla marná, generál Sam Houston (po kterém byl později pojmenováno dnešní město Houston) získal důležitý čas k přeskupení své armády. O šest neděl později pak svého protivníka překvapil při siestě a rozprášil celou mexickou armádu. Následující den byl zajat Santa Anna a přinucen podepsat nezávislost Texasu. Tradice říká, že píseň 'Pamatuj na Alamo" opěvující hrdinství obhájců pevnosti tak posílila bojovou morálku texaských vojáků tak, že ji použili jako husité chorál u Domažlic a mnohem silnější mexická armáda prostě neměla šanci.
Obránci Alama zemřeli do posledního muže, mezi nimi byli i ti, kteří už byli za svého života legendami, jako William Travis, Davy Crockett a Jim (James) Bowie na obrázku nahoře vlevo. (1796-1836)
Kdepak asi skončil nůž který měl James Bowie sebou v Alamu a se kterým se bránil do posledního okamžiku svého života, to už nikdo neví - a tak je navěky ztracený pro potomstvo a dokonce se dostal i do literární vědy. ( V Americe se už pod pojmem Bowie knife, objevuje v překladu jako - dlouhý lovecký nůž). Už se asi nedozvíme, jestli ho sebral mexický voják, nebo byl zničen s Bowieho tělem na pohřební hranici, kde byla mrtvá těla obránců Alama na rozkaz spálena. Snad se najde někdo kdo ten nůž najde a ověří jeho pravost, jeho neobvyklost a rozezná tento nůž od ostatních, ale možná že byl jen jeden a ten si udělal James Bowie sám pro sebe. (Na obrázku vpravo je nůž, který je prý jedním z těch, co podle Jima Bowie vytvořil jeho přítel James Black.)
Článek J.R. Edmondsona, o Bowie knifu se objevuje ve dvou pokračováních, (leden & únor 1993) v časopise Knife World Magazine. Pojednává o mimořádném tvaru a masivním Bowie knifu jehož majitelem je umělec z Kalifornie, sběratel čepelí a nožů kamarád historik o Bowie, Joseph Musso. Zbraň je vyobrazena v článku jako nůž používaný v Alan Laddově filmu, „Železná paní ", podle knihy Paula Wellmana. Ačkoliv je to krásná práce je nůž neobvykle velký, Mussoův Bowie je dokonce větší než obvykle: čepel je sama skoro 14 palců dlouhá (35,56 cm) a je to vlastně účinný malý kord - který je také označen jako Bowie knife.
Časopis The Knife World .
V článku o kterém je řeč, se nabízí několik velmi přesvědčivých důkazů o tom, že nůž byl vyroben ca. v r. 1830 - to je zajímavé, to je doba, kdy byl Bowie na vrcholu svého života - to by bylo možné, že se setkali s Jamesem Blackem ve Washingtonu nebo v Arkansasu. Iniciály JB se objevují na části vřetene rukojeti. Zatímco literatura pomohla objasnit výrobce monogramů, někteří historici věří, že svůj nůž si vyrobil sám James Bowie. Dohadování je možná zbytečné, ale je to stále ještě fascinující. Aspoň se nikdy nedozvíme, jestli je Mussova zbraň opravdu Bowie Knife, o tom teď rozhodují ti, co mají podíl na veřejném pohledu a na veřejném mínění.
Po bitvě u Alama, slavný nůž doprovázel svého vlastníka do království legend. Kdyby byl nalezen celý, tak by si ho pravděpodobně přivlastnil neznámý mexický voják jako válečnou trofej. Protože nůž zmizel, tak si moderní výrobci nožů libují ve smyšlených výkladech, které se týkajících toho, jak opravdu vypadal Bowie knife. Sám Bowie byl konec konců hraničář a slavný bojovník s nožem dávno před rokem 1831 a nepochybně vlastnil mnoho nožů při své profesi. Blackův design může být chápán jako poslední krok vývoje pana Bowie a jeho ideálního nože. Každý z nožů v tom evolučním řetězci by se mohl jmenovat Bowie knife a design se stále vyvíjí i po jeho smrti.
Obrázky nože vlevo jsou se značkou Jamese Blacka na čepeli a je vyroben a prodáván jako Bowie knife. Black přestal vyrábět nože v r. 1839, takže je možné, že tento návrh je opravdu blízko vlastního nože Jima Bowie.
Replika studiového nože užívaného v Alan Laddově filmu " Železná paní" - a (dole) masivní Bowie knife (14-palců čepel-35,56 cm) vlastníka umělce, sběratele nožů a znalce historie o Bowiem, Josephem Musso.
Franklinská mincovna vydala v omezeném vydání : Bowie knife se soškou zlatokopa Starého Západu v kolekci mincovny. 10-1/2" palce dlouhá čepel ze skvělého cínu a 24 karátovým zlatem zesílenou rukojetí.
Dále je tu nůž ve stylu Mexického bandity jménem PANCHO VILLA a jeho BOWIE KNIFE. Circa rok 1900-1920. Délka čepele je 10-1/2 palce, tj. přes 26 cm, se sponou na hrot čepele a s vyleptanými ornamenty po obou stranách.
Hell's Bell Bowie (Pekelný zvon Bowie) 16 7/8" palce t.j. tak 42 cm celkem. 11" palců (27.94 cm) čepel se zrcadlovým leskem. Pochvu tvoří hnědá, vrstvená dřevěná rukojeť s poniklovaným stříbrným štítkem na kterém je vyryto "Hell´s Belle". Niklované stříbro je také ve vrcholném lesku. Je k tomu i kožené pouzdro s kovovým páskem a ozdobnými knoflíky. Pro movité sběratele je cena 26.595 dollarů, v maloobchodě za 36.095 dollarů a za dopravu je to 8.00 dollarů (ale asi jen v USA). Je možné ho objednat u firmy Ontario Knife Company
Zájemcům o Bowie Knives
Každý z těchto Bowie nožů je navržen legendárním výrobcem Billem Bagwellem. Každý nůž vzhledu QS13 je z patentované oceli Arkansas Toothpick stylu svorky na hrotu čepele.
Tyto krásné nože se dají objednat už i u nás:
ADRESA :
David Šulc
Noze-Nuz.com
Staropacká 111
50901 Nová Paka
IČO: 44484674
DIČ: CZ7210123580
DOTAZY A OBJEDNÁVKY :
Veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme e-mailem (většinou obratem).
Dotazy a objednávky můžete posílat na adresu : noze@noze-nuz.com
TELEFON NIKDY NEPOUŽÍVÁME ! JE TO NEEFEKTIVNÍ ZPŮSOB KOMUNIKACE !
KOMUNIKUJEME POUZE E-MAILEM - noze@noze-nuz.com
Do objednávky nezapomeňte uvést jméno a přesnou adresu.
ALAMO
Z Amerických historických materiálů sestavil Frank.Nykl.