Hodnocení uživatelů: 1 / 5

Aktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Kamarád Tulák z Brd, (Krtek), mi poslal tento nepochopitelný záběr výčtu zákazů trampování po světě. Napsal to a rozesílá jakýsi politolog a historik z Tábora Jan Berwid- Buquov http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-berwid-buquoy.php?itemid=19905

Zdálo se mi to jako nesmysl! Mám ve světě hodně kamarádů a vím, že trampují dál a dokáží dělat i Celosvětové potlachy opravdu po celém světě. Po přečtení toho nesmyslného článku, mi tyhle výmysly připomínaly vychloubání o našem krásném životě a zatracování „zlého“ imperialismu (nepřipomíná vám to něco?) Velice dobře si pamatuji tu dobu plnou polopravd a lží, kdy mi také dali nálepku „Zaprodanec imperialismu a zrádce dělnické třídy“. Tak že mi to nedalo a zeptal jsem se rovnou několika kamarádů ve světě.

„Opravdu se tam u vás nesmí ani do lesa a rozdělat oheň? Nesmíte mít ani malý nožík? Je u nás větší svoboda pro trampování? Já v zahraničí nebyl a podle tohohle článku to vypadá, že tramping jako takový je u vás zakázán. Frank.“  

 Jako první se ozval kamarád Baron z Colorada:

ha ha ha, moula z Tabora píše:

„V některých zemích by se sice dalo trempování a skautování praktikovat - hlavně v USA, Austrálii a v Kanadě, podobně jako v Česku, ale má to nepřekonatelný zádrhel. Každá píď půdy tam někomu patří a všude na vás hulákají cedule: “Private property. No entry.“ (soukromý majetek. Vstup zakázán). Bez povolení majitele tam vkročit nesmíte. Na některých cedulích jsou vyznačeny i lebky se zkříženými hnáty - vlastník vás upozorňuje: “Pakliže se objevíte na mém pozemku, zabiju vás!“ Vše tam připomíná “divoký západ“ i když poněkud naruby.“

Dle toho co píše, by se dalo usuzovat, že všude byl všechno zná a od všeho má klíče:-))) škoda, že píše pouze neurčitě, příkladně v USA, Austrálii a v Kanadě (rozlohou skoro 1/2 světa)....neupozorňuje ku příkladu, že každý stát v USA má své zákony a v každém státě mají nějaký National park takže tam zase federální zákon platí, nebo National Monument, to je obyčejně tam kde byla nějaká bitva, buďto s indiány nebo Angličany atd, Státní park, Státní les, takže ku příkladu ve státě Colorado, můžeš nosit kovbojský pásek i s bouchačkou kdekoli (zákonem povoleno). Problém je, že se na tebe ve městě budou koukat jako na blázna, proto existuje zákon o consealed weapon , abys nemusel nosit bouchačku u pasu jako v kovbojkách, ale mohl ji schovat pod sako.

Píšu ti pouze o tom co můžeš v Coloradu, no i třeba v sousedním státě Wyomingu, procestoval sem všechny státy včetně Hawaii (na Hawaii sem si bouchačku nebral:-) no a mohu ti říct, že ve východních státech Pennsylvania, New York, Delaware, atd nějaké restrikce co se zbraní týče jsou, nebudu tedy jako ten janek z Tábora psát o USA, Kanadě a Austrálii, píšu pouze o Coloradu a Wyomingu.

Do hor Skalistých kterých zde máme rozlohou plošně 4x víc než je Česká Republika, rozumný člověk vyjede s nějakou bouchačkou, důvod zcela prostý, medvědi, pumy, rosomák, sup nebo orel a jiná nebezpečná zvířata nebo ptáky snadno zaženeš výstřelem. Oheň pokud není momentální zákaz ohňů z důvodů velkého sucha a lesních požáru, si můžeš rozdělat kde chceš, 80% Coloradskych hor je vlastněno státem nebo federací, je to tedy ze zákona také tvé.( Jsi-li občan USA, nebo toho onoho státu), existuje také několik divokých campů, které jsou vybaveny třeba sanolety, abys nemusel svou potřebu trousit po lese. Lidé mají pojízdné kuchyně, různé typy přívěsů, ale také je zde mnoho stanařů i baťůžkářů, jsou také skupiny, které jedou do hor totálně na divoko a snaží se přežít co nejdéle "survivor" http://www.majorsurplus.com/Outdoor-Camping-Gear-C1933.aspx. Naše trampování po "česku" provádíme ve všech zemích které pán vyjmenoval, pouze už ne jen s usárnou (což jsme dělali za mlada), ale s autem se vším příslušenstvím :-) stačilo by mu vyrazit z Tábora na nějaký Celosveťák a poptat se, najde tam trampstvo žijící po celém světě ti mu pak mohou objasnit jak se trampuje třeba tam kde žijí. Zajisté v New York city toho moc nenatrampuješ ale každý stát má s určitostí místa, kde si zatrampovat můžeš.

Opatruj se, venku je krásné a já právě zakládám zahrádku :-))) mám kolem ní plot a určitě vyháním lišky, skunky, mývaly, případně další zvěř jako je městská veverka, nebo králík :-) kdybych tak nečinil z úrody bych měl howning, včera jsem ku příkladu udělal ohníček a to jsem asi 5 kiláků od středu města Denveru. http://maps.google.com/ hoď si tam Colorado a podívej se kolik je označeno v zelené barvě, což značí státní les, národní park, státní park atd.

Skoro by mě zajímalo kde ten tupec cestoval, já jsem projel Kanadu, Austrálii a Státy , ale nikde jsem neviděl ceduli s lebkou a zkříženými hnáty, to si možná plete s místy kde jsou vojáci a je tam třeba tankodrom, nebo v Nevadě místa kde cvičí letectvo a shazuje bomby na terč. No tam by si možná chtěl udělat ohýnek , na idnes sem si o takových četl, že si koupi všechnu výzbroj (stan, spacák, vařič ešus) ve Walmartu, projedou si Státy a pak vše před odjezdem vrátí do Walmartu aby jim dali peníze zpět. Prostě Čecháček na výletě.

čaj Baron van der Colorado

ps: jo a tak mi napadá, píše také skautování? Kde dostal ten pitomý nápad nevím, ale s tím se obrať na skauty.

Dle něj si skauti hrají pouze v klubovnách?

Poslal kamarád Pupál Denver Colorado.

Ahoj Frank,

Zrovna teď jsem přišel od táboráku na mém pozemku v Coniferu. Opekli jsme buřty a pochutnali si. Já zalil oheň a usedl k počítači. Na houby chodíme celý rok a nemáme problémy. Nevím jak je tomu na východě Spojených států, ale tady u nás v Coloradu to není tak jak ten človíček píše. Fakt je, že jsou lesní požáry, které vznikly vinou lidí. Za velkého sucha je vyhlášen zákaz rozdělávání ohně v lese a vůbec. Kvůli blbcům trpí normální smrtelníci. Jeden z největších požárů byl zaviněn samotnou lesní zprávou. Rozdělali preventivní oheň a zvedl se velký vítr! Nestačili se divit. Jezdíme do lesa, na ryby a hrajeme na hudební nástroje. Už mnoho let. Ppl

 

Poslala kamarádka Mývala z Yukonu.

Franku panatuju si tě a díky moc za fotky! Mám jich šíleně málo, takže jsem ti moc vděčná. Jinak co ten pán píše děsně blbosti.....teda zvlášť u nás na Yukonu.Rozdělávání ohně je zakázáno pouze v době extrémního sucha, což je pochopitelně. Máme tu v létě hodně lesních požáru. Je nás tu 31 000 lidí na území velkém jako Francie....hustota obyvatel 0.07 km čtverečných na osobu. Lesy jsou takřka neprostupné Yukon nebo Yukonské teritorium (angl. Yukon, Yukon Territory či the Yukon) je kanadské teritorium na jeho severozápadním okraji. Na východě sousedí se Severozápadními teritorii, na jihu s Britskou Kolumbií a na západě s Aljaškou (USA). Jeho hlavním městem je Whitehorse. Má rozlohu 482 443 km², což z něj dělá 9. největší teritorium Kanady.

Yukon leží na předělu kontinentální části Severoamerického kontinentu a poloostrovem Aljaška.

Nahanni Ranges,Yukon

Krátký úsek jeho severního okraje tvoří pobřeží Severního ledového oceánu (konkrétně Beaufortova moře), naopak jeho jihozápadní cíp ústí téměř (až na cca 20 km území USA) k vodám Tichého oceánu (Aljašského zálivu).

Značnou část a současně povodí stejnojmenné řeky tvoří Yukonská pahorkatina. Yukon se rozkládá na severní části Skalistých hor, nejvyšší vrcholy (zejména v jižní části této oblasti) jsou současně nejvyššími vrcholy celého tohoto pohoří. Ve velehorských průsmycích a údolích se nachází větší množství ples a horských jezer. Na jihovýchodní, jihozápadním a severozápadním okraji teritoria se rozkládají čtyři větší národní parky.

Do Yukonu zasahuje rozsáhlé pohoří Kordillery. Většina (19 z 20) nejvyšších hor Kanady leží právě v tomto teritoriu.

Teritorium obývá asi 31 000 obyvatel, z nichž něco málo přes 23 000 žije v jeho hlavním městě, které je situováno cca 80 km od jeho jižní hranice. Teritorium je pojmenováno po řece Yukon. Dopravní spojení má větší podíl letecké dopravy, jediná větší pozemní komunikace vede jižní částí teritoria a spojuje hlavní město na západě s aljašským městečkem Tok, Watson Lake a na jihovýchodě Yukonu, a amerického Skagway na jihu, při pobřeží Aljašského zálivu.

Tady jsi naprosto volnej. Houby v lese...to nikdo nesbírá, oni to Canaďani ani neumí, jedné co se sbírá na byznys jsou smrže....ty vykupují myslím Japonci. Rostou v místech která nedávno vyhořela.

Takže můžeš sbírat co chceš a kde chceš. A nůž či pušku když jdeš do buše? To je úplně normální....jsou tu medvědí. Trampování jako takové u nás neexistuje ale lidí jezdí po řekách (cesty vezmou týden a víc) kempují na březích. Na některé řeky musíš mít povolení protože nechtějí aby jim tam vtrhly davy lidí a zničili přírodu. Ale většina řek je volná. Na rybolov potřebuješ rybářský lístek za pár dolarů a můžeš lovit co chceš. To je pouze pro lidí kteří nejsou odsud. Máme povoleno odstřel 2 medvědy, jednoho losa, 4 cariboo. ročně.

My nejsme Kanaďani ale Yukonani a záleží na tom kde v Kanadě žiješ. Severní Britská Columbie je zrovna tak spoře obydlená jako Yukon. Ano, lidi ve městech jsou daleko víc svázáni než my tady. Ale my všichni jsme tady právě kvůli té volnosti co tu máme.

Alenka Kennedy (Mývala).

Kamarád Farář z Texasu k tomu všemu má také co říci. V roce 2006 se v Texasu pod jeho hvězdou sheriffa T.O. Fort Adamson, pořádal 7.Celosvětový potlach, kde se sešlo na 450 kamarádů z celého světa. (Když se ho kamarád Baron zeptal, proč mají hranici vysokou 2,5 m. tak mu lakonicky odpověděl – „Stát Texas je Big, takže hranice na oheň musí být taky Big.“) Pak to bylo v r. 2011 v Canadě a další se bude konat v r. 2014 v Austrálii.

No Frank moc novýho k tomu nedodám co už nenapsali kamarádi přede mnou. Pochopitelně budu mluvit za Texas protože zde žiji potlach texas33 let.

Nevím kde se tento politolog Jan Berwid- Buquov toulal v US, Kanadě a Austrálii ale to co píše tak spousta věci je holý nesmysl!

Mimo jiné dnes ráno jsem přijel z potlachu Vancouverskych osad, který se konal v B.C. na Squamish River což je Crown Land, do kterého má přístup kdokoliv a když nejsou zakázány ohně tak na jakémkoliv místě můžeš tábořit a tam si ho můžeš rozdělat.

Můžeš tam jet i s puškou ale nesmíš mít ruční zbraň, která je v Kanadě zakázána.

Délka nože není omezena ( od rybičky po mačetu ) můžeš s nožem chodit a mít ho na opasku. Já osobně nosím zavírací nůž Buck, který má 12 cm čepel a za 45 let co jezdím po US a Ka-nadě mě ještě nikdo nezastavil.

Ovšem na letišti nesmíš nosit žádný nuž ani zbraň ale to je posledních 12 let, kdy se zpřísnila bezpečnost.

Kamarádi v Kanadě co každý rok pořádají potlachy ať už v Albertě či B.C. nebo v Ontariu, Yukonu tak pouze informují lesní správu, že se na onom místě sejde kolem 100 i více lidí sdělí jim datum, kdy se to bude konat a to je všechno. Jsou- li zákazy ohňů tak se pochopitel-ně oheň nesmí rozdělat.

Kanada má milióny hektarů Crown Land a tam se můžeš kdykoliv a kdokoliv pohybovat a v době honitby si musíš zakoupit povolení ke střelbě a sdělíš jim co budeš střílet a myslím si, že tohle nařízení platí ve všech provinciích.

Co se tyče Texasu, tak je pravda, že 95% pozemků jsou soukromé farmy a ranče, kam bez povolení nesmíš.na plotech jsou cedule, že je to privátní pozemek.

Kde ten člověk viděl na plotech lebky to nevím, já projel a projíždím USA a Kanadu křížem krážem a kde jsem já viděl lebky tak to je na kamiónech co rozváží hazardní materiál u fabrik, kde se tento materiál vyrábí a ve filmech o pirátech.

Co se týče kempování, tak jsou zde Národní a Státní Parky, většina z nich je otevřena po celý rok, takže za poplatek $5 za auto a $15 na den můžeš kempovat na určených kempovištích, kde jsou picnic tables a připravena ohniště v kterých můžeš rozdělat oheň, když není zákaz. Většinou si musíš zakoupit dřevo ale to je za mírný poplatek buď $3 za otep a nebo 3 kusy za $1.

Většina Amíků však sebou vozí brikety do grilu a na vaření mají plynové vařiče někteří si však rozdělají oheň jako to děláme my.

Jsou vyhrazená kempoviště pro stany a pro "pojízdné kredence" jak tomu říkám já, některé Parky mají společná kempoviště.

Většina lidí na místa přijíždí autem na motorkách a někteří jednotlivci i na kolech. Vlakem nikdo, protože většinou, kde jsou Národní a Státní Parky nejsou koleje a nádraží.

Pochopitelně všichni včetně nás vozí více věci než by se vešlo do usárny. Já sice stále jezdím s ueskou ale k tomu mám ještě airforce bag v kterým mám stan a teplé věci na převlečení, sekeru, pilku, věci na vaření, protože v zdejších podmínkách není možno jezdit jako jsme jezdívali na trampy doma.

Na privátním pozemku, můžeš nosit zbraň a střílet z ní kdy si vzpomeneš to samé je s noše-ním nože. Nosím ho i po Dallasu do obchodu a nikdy mě nikdo nezastavil a řekl,že nesmím mít u sebe nůž.

Jestliže je zákaz ohňů tak ani na soukromém pozemků v ty době oheň nesmíš rozdělat.

Co se tyče skautů tak ty buď mají svoje skautské tábory nebo jezdí do zmíněných Státních, nebo Národních Parků, též si někdy vyjednají s majitelem pozemků jestli u něho můžou kem-povat.

Je pravda, že tramping jako známé my z Česka se neprovozuje nikde na světe a nikdy nepro-vozoval ( je to ojedinělý fenomén naši země) ale jak v Austrálii, Kanadě či USA se vesele kempuje s minimálním omezením.

Takže nevím kdy, kde a jakou oční vadou trpí ten dotyčný, když viděl to co my zde žijící několik dekád nevidíme, tak

Ahoj Farář z Texasu

A do krásné přírody vás zve Franta z Austrálie.

Ahoj Kamarádi.

Při příležitosti pořádání světového potlachu v Austrálii (2014) jsem se rozhodl uspořádat výlet na řeku Murray. Pronajali by se housboats podle počtu přihlášených a mohu Vám zaručit, že se Vám to bude líbit. Bylo by to na 3 noci a jelo by se po řece, která má velice malý průtok vody a někdy je velice těžké odhadnout, kterým směrem vlastně teče. Věřím, že Vás okouzlí.

Housboats jsou velice pěkně vybavené a mají 4 pokoje + WC a koupelnu. Je tam také společná velká místnost s kuchyní. K řízení je potřeba jen řidičák na auto a

než se vyjede tak na loď přijde správce a vysvětlí, jak se s tím jezdí. Na řece se dá skoro vždy zastavit u břehu a dle libosti si dělat program, buď každá loď zvlášť anebo jet spolu a večer si dát někde sraz aby se lodě na večer mohli uvázat k stromům a mohla se Adelaide 2rozjet volna zábava a to koupáním anebo chytáním ryb. (V Jižní Austrálii není potřeba rybářský lístek) Večer se udělá ohýnek a může se juchat až do rána:-) Pronájem Housboat je potřeba dělat dost dopředu, a tak kdo by o tento výlet měl zájem musí dát vědět co nejspíš aby se dali zjistit co nejpodrobnější informace a zaplatit zálohu. Již několikrát jsem na těchto lodích byl a vždy to bylo moc pěkný. Přibližná cena na osobu by byla $150.00 na 3 noci + asi $30.00 na benzin. Plánuji to na poslední víkend v únoru aby jste měli dost času na další poznávání Austrálie a v klidu dojet na potlach. Kdo si chce tento výlet zamluvit, bude muset dát zálohu. V případě že by se tohoto výletu z nějakých důvodů pak nemohl zúčastnit tak by buď o zálohu přisel anebo by se mu vrátila, kdyby se někdo místo něho přihlásil. V případě zájmu o tento výlet dám rád další informace a to buď přes Skype (Fona_z) nebo na email Oltec1@tpg.com.au Toť vše, Franta z Adelaide - Austrálie.

 

Jako další se ozval kamarád Aleš Klestil z provincie Britská Columbie, Canada. Je šéfredaktorem trampského časopisu „Stopa“ Vancouver.“

Trampování po B.C.

V Britské Columbii je zakázáno kempovat na Private Property a v národních a provinčních rezervacích, které ale mají většinou svoje kempoviště, kde se platí. Jsou to ale nádherná a ta nejlepší místa, kde je zážitkem pár dní zůstat.

80 procent BC jsou státní lesy (Crown Land) a BC je 9-krát větší jak bývalé Československo s necelými pěti miliony obyvatel. Na většině tohoto území se dá kempovat, kromě těch míst, kde je cedule, že se kempovat nesmí a to je v blízkosti velkých měst.

Dále zde jsou desítky a desítky lesních kempovišť, udržovaných lesními společnostmi. To jsou ta pravá místa pro trampování. Z velké většiny jsou zadarmo a to jsou fleky, kam jsme jezdili a jezdíme. Jsou označeny v místních podrobných mapách a často se ti hodí terénní auto, aby ses na místo dostal. Jako trampská osada jsme měli desítky „divokých kempů“, ale všechny v dosahu 150 km od Victorie jsou už pryč. Prodány soukromníkům nebo znepřístupněny, cesty zničeny, překopány. Pokud ale jedeš dál do divočiny, míst je všude dostatek.

Nebezpečí požárů je v létě každým rokem a je v tvém vlastním zájmu to dodržovat. V průměru je každý letní den v BC asi 150 lesních požárů.

Ales.

Doplnil a sestavil Frank Nykl.