Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

DAWSONSKÁ PATROLA;

Dawson obr 1(Poslal kamarád Mike Wagner (původem z Karlových Varů) dnes v Kanadě, bývalý člen Texas Ranger.)

Někteří z vás už možná slyšeli o mezinárodní trampské akci na Teslin River (2005) , kde se sešli trampové skoro z celého světa aby sjeli na člunech řeky Teslin a Yukon od Johnsons Crossing až do Carmacks na Yukonu. Jelo se celkem asi 370 km v divočině a této akce se zúčastnilo skoro 90 lidí z Čech, Slovenska až po Kanadu, USA i z Austrálie a jelo se na vlastních i vypůjčených kanoích nebo podobných lodích. 14.dní před tím se však konal v Yukonskem Dawson City Music Festival (obdoba českého „techna“) a bylo očekáváno hodně návštěvníků, jak na poslech hudby, tak na popití alkoholu při poslechu a mohlo tam dojít i k nějaké nezákonné činnosti.

Dawsonský velitel jednotky RCMP - Královské Kanadské Jízdní Policie požádal hlavní velitelství Yukonu ve Whitehorse o výpomoc personálu aby se zvládly očekávané i méně očekávaně problémy pokud možno bez žádných zvláštních potíží.

Velitel Yukonské divize se rozhodl, že pošle dvě auta od Highway patrol (dálniční policie) , celkem 4 muže a psovoda se psem jehož jméno je Justice a má dědečka z Čech. (ten pes ). Justice je 5 let starý vlčák, který je hrozně přímý a moc dobře vycvičený, ale má jednu podivnou vlastnost, jakmile vleze do auta tak začne štěkat jako o závod a nechce přestat. Jak se mu ale dá nějaký povel, okamžitě přestane a povel vykoná bez odmlouvání. Pro ty co se diví, že nás jelo tak málo při očekávaném náporu více jak 1.000 lidí, tak je to u nás skoro stejné jako před mnoha lety v příběhu o Texas Rangers, kdy bylo vyřčeno v Texasu ono staré známé heslo Texaských Rangers „ One riot , One Ranger!“

(Vysvětlení pro české čtenáře: Jeden kravál, jeden Ranger!

Když byl kapitán McDonald poslán do Dallasu, aby předešel zakázanému boxerskému profi-zápasu , byl přivítán na nádraží znepokojeným městským starostou, který se ho ptal: "A kde jsou další?"

McDonald prý měl odpovědět, "Sakra! Já vám nestačím? Vždyť je to jenom jeden zápas v profiboxu!")

Ale vraťme se k naší akci; Já jsem byl v té době zrovna přidělen k Highway Patrol a tak jsem byl jedním z těch „šťastlivců“ co měli jet na necelé 4 dny do Dawsonu na onen „výlet.“ Jel jsem v autě s mým kolegou a dobrým kamarádem, se kterým se známe už aspoň 30 let a tak jsme si mohli povídat a vzpomínat na časy, kdy jsme byli oba trošku mladší a horkokrevnější a kdy nám něco takového zvedlo tep už jen o tom promluvit.

Po cestě jsme zastavili pár aut co jeli trošku moc rychle, sebrali jsme dvěma řidičům radary které jsou na Yukonu ilegální, vylili jsme pár lahví alkoholu a piva které byly buď otevřené a moc blízko u řidiče a nebo už byly konzumované. Doby, kdy se mohlo na Yukonu jezdit a pít zároveň a kdy si šofér mohl dát pivo a pít ho i když byl zastaven policií jsou už dávno za námi. Určitě na to hodně lidí ještě rádo vzpomíná, protože to není zas tak dlouho co se to ještě smělo. Ale zákon je zákon a tak jsme psali pokuty a dělali prostě to co nám zákon nařizuje a co je naše práce.

Dawson City je asi 536 km od Whitehorse a tak je to dost dlouhá cesta i se speciálními zastávkami. Když jsme se už přibližovali k Dawsonu, slyšeli jsme na místním CBC rádiu, že mluvili o festivalu a zároveň také varovali, že do Dawsonu jede posila od RCMP a aby se lidi chovali v mezích, neboť Highway Patrol má určitou pověst mužů nesmlouvavých a rázných. Takové varování slouží ale pro obě strany lidí ; jak pro ty, co si po oznámení dají bacha, tak pro ty, co se po této zprávě rozhodnou, že si jen musí dát na nás větší pozor. Ti se stejně nemíní řídit zákonem a jedou na takové festivaly jen s úmyslem udělat něco nekalého.

Po příjezdu a ubytování na hotelu jsme se šli podívat na místní Dawsonské velitelství a ohlásili jsme seržantovi který to tam vedl, že jsme Dawson obr 2tady a co máme v úmyslu, aby o tom věděl . Nezáleželo na tom, jakou kdo z nás měl šarži a pozici, tohle bylo jeho město. Souhlasil, seřídili jsme si rádia na stejnou frekvenci, zjistili jsme si čísla policejních aut ve službě přes víkend a kdo je v nich a odjeli jsme . Byli jsme tam sice na jeho žádost, ale   co budeme teď dělat bylo jen nás a kdyby potřeboval, tak věděl kde nás najde a mohl si nás zavolat na pomoc. Byli jsme pány svého času a šli jsme dělat podle vlastního uvážení to, co bylo zrovna zapotřebí.

Jelikož jsme byli od Highway Patrol (Dálniční hlídka), rozhodli jsme se že se postavíme u výjezdu na Dawsonskou highway z obou stran a budeme kontrolovat všechna auta oběma směry. Pro ty, co to neznají, tak do Dawsonu vede jen jedna silnice a ta pak pokračuje přes Yukon River směrem na Aljašku.

Postavili jsme se hned na kraji města - po jednom autě na každé straně, zapnuli všechna světla i ta barevná na střechách a dali se do práce.

Policejní Check Stop ( kontrolní příkaz k zastavení ), nám podle Kanadských zákonů dává právo zastavit jakékoliv auto bez udání důvodů a během check stop se praktikuje tak zvaná Nulová tolerance. Při ní kontrolujeme prakticky všechno co chceme a co se nám může zdát závadné, nebo protizákonné. Buď jsou to špatně fungující světla, blinkry, bezpečnostní pásy, nečitelné číslo, alkohol, řidičák, pojištění a podobně. Pak se vypíše pokuta a nebo se auto nechá odtáhnout, protože lidé třeba neví, že když je třeba propadlé číslo, auto je tak na silnici nezákonně a když se dostane do bouračky, pojišťovna málo-kdy zaplatí, protože to auto tam nemělo co dělat. Jelikož jsme ale hodní kluci, většina řidičů od nás dostala jen Warning - varování a pustili jsme je dál, abychom jim zbytečně nekazili víkend.

Ale jinak jsme měli dost práce a to i přes opakované varování z rádia CBC a pak taky po šeptandě ve městě, protože se tam našlo hodně řidičů, kteří neměli za volantem co dělat a nebo jim něco chybělo. Dvě odtahové služby v Dawsonu byli za chvilku velice vytížené a jejich šoféři nám říkali že takhle prý už nepracovali hodně dlouho, ale určitě jsme jim tím trošku pozvedli jejich ekonomii.

Musím přiznat, že hodně lidí od nás neodcházelo a nebo neodjíždělo s velkým úsměvem ve tváři, ale hodně jich naopak říkalo, že je to správné že tam jsme a že bychom tam měli být vícekrát a děkovali nám.. Holt se nikdy nezavděčíme všem - haha.

Stáli jsme hned u zatáčky blízko soutoku řeky Klondike a Yukon a lidé nás do posledního okamžiku nemohli vidět a tak už nemohli odbočit a ujet před námi. V pátek jsem zastavil i dva Čechy z Toronta kteří jeli na dovolenou po Aljašce a vraceli se přes Top of the World highway (špičkovou světovou dálnici) a nechtěli mít s Music Fest nic společného. Jen se jsme jim dali pár informací a jeli dál. Potom jsem také kontrolovali jednoho českého starousedlíka, co pracoval v místním hotelu přes léto.

Dawson obr 3V sobotu ráno jsme se jeli podívat do kopce nad Dawsonem, abych ukázal mému partnerovi hrob kde je pohřben český polárník J.Eskymo Welzl a zajeli jsme se podívat k velkému plovoucímu bagru z dob zlaté horečky (Dredge number 4). Odpoledne jsme se zase postavili na naše místo a očekávali klidnou sobotu. Bohužel, ani opakované varování a povědomost domácích, že tam jsme, na některé lidí neplatí a práce bylo zase dost a dokonce jsme pomohli domácím naplnit jejich vězení.

Většinou ale byli řidiči rádi že tam jsme , specielně Američtí a Evropští turisté, - někteří ještě nikdy neviděli a ani nemluvili s Kanadským Jízdním Policistou a vybavovali by se do nekonečna. Bohužel na to nebyl čas, ale jinak nám ten čas docela příjemné utíkal.

Když tu se z ničeho nic pojednou před námi vynořilo auto s kalifornským číslem a v něm tři mladí kluci, tak asi mezi 19 až 30 léty . Zastavil jsem je a požádal šoféra o řidičský průkaz a papíry od vozu. Auto bylo sice z Kalifornie, ale člověk nikdy neví. Řidič hledal doklady, když tu se zevnitř ze zadního sedadla ozvalo česky: „Co ten kokot chce?“ A pak další sprosté slovo v češtině.

Prohlédl jsem si podané papíry a dal ještě pár otázek, pak jsem obešel auto a prohlédl ho hlavně vzadu, kde byla malinká nálepka CZ. Řidič měl jasně silný český přízvuk a tak jsem mu podal dokumenty a říkám mu česky: „A kam jedete teďka?“ To bylo jako kdybych mezi ně hodil do auta granát, tak sebou škubli. Místo odpovědi jsem uviděl tři hrozně vykulené páry očí, šofér sevřel volant až mu zbělaly ruce, další pasažér zblednul a ten vzadu zrudnul a pak ze sebe vyrazil:„TYYY VOLE, VON MLUVÍ ČESKY !!!!!! Málem jsem se začal smát, protože pomalu začali chápat, že jsem jim před tím rozuměl . Chvilku jsem si je prohlížel jednoho po druhém a už bez mluvení.... Začínali se potit.

Ta pověstná úcta k tehdejší policii v Čechách se teď ukázala.

Nakonec jsme se dali do řeči a já se dozvěděl, že šofér bydlí už pár let v Kalifornii a jeho pasažéři přijeli z České republiky do USA a teď byli v Kanadě na dovolené. Ten neurvalec na zadním sedadle se vzpamatoval a pak mi říká: „Promiňte.“

No byli z toho v šoku, protože prý ještě v životě nemluvili s Kanadským Jízdním Policistou a ještě k tomu česky. Neměl jsem důvod je dál zdržovat, ale oni se chtěli vybavovat , začali se vyptávat a tak jsem jim řekl ať zajedou na stranu a pak jsem k nim šel jako že s nimi mluvím služebně a pár minut s nimi poklábosil. Ještě se dovolili jestli se semnou můžou vyfotit u našeho auta a pak jeli dál. Já sice neměl víc času, ale přesto jsem jim dal na cestu dobrou radu: Ať si dávají pozor na to co říkají i v češtině! Člověk nikdy neví na koho narazí a příště by se jim to nemuselo vyplatit! Znám totiž jednoho Čecha u Highway Patrol v Oregonu ……

Zbytek víkendu proběhl bez dalších zvláštních událostí.

 

Mike - člen RCMP from Whitehorse Detachment in Yukon.

(Z vyprávění v anglicko- české - verzi pro našeho čtenáře upravil L.F. Nykl.)

jízdní policie