Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Americká hymna.

 

Chtěl bych začít historkou ze slavnostního otevírání Muzea Bufalo Billa na ranči Rolftown pod Brnem ze dne 4.6.2005 ve 2.hod. odpoledne. Tehdy tam byli pozváni i zástupci US Ambasády, kterým bylo nabídnuto přestřižení slavnostní pásky. Hned potom jsme si za zvuků nám známé skladby všichni stoupli do pozoru a sundali klobouky. Američané se na nás s nepochopením dívali a nevěděli co se děje. My jsme jim totiž zapomněli říci, že máme originální nahrávku skladby, která se po čase pak stala jejich hymnou. Když dozněla předehra a začala známá melodie hymny, postavili se do pozoru také. Po skončení, jsme jim vše vysvětlili.

 

To, že má Buffalo Bill zásluhu na tom, že ze zcela neznámé notové nahrávky hudební skladby nakonec vznikla hymna USA, ví u nás málokdo. V r. 1931 se stala oficiální Americkou  Národní hymnou  skladba "Star-Spangled Banner"  která se hrála po třicet let předtím pravidelně při zahajování každého programu Wild West Show.  Po této mnohaleté tradici, je dnes možné tvrdit, že můžeme poděkovat kapelníku Sweenymu a jeho Cowboy Bandu za to, že měli tak veliký vliv na širokou veřejnost a ta si pak vybrala skladbu "Star Spangled Banner" (Třpytivou hvězdu praporu), za svou národní hymnu!

 

Celé CD nahrál soubor The Americus Brass Band. Díky Muzeu Buffalo Billa a díky paní Lyn House ředitelce tohoto Musea ve Wyomingu, USA, která mi zdarma tuhle CD poslala, mělo možnost naše obecenstvo poprvé v Evropě slyšet po 99 letech tyto unikátní skladby. Hned na začátku je i hymna USA v historickém podání Cowboy bandu, kterou jsme celé show začínali.

 

 

 

Buffalo Bill´sCowboy Band - byla vážená kapela a měla velmi tvrdou disciplínu za vedení  Williama Sweney. Byla to kapela  s neuvěřitelnou životní sílou a působila tak dokonce i v Evropě odkud všechny tehdejší vojenské kapely koncem 19. a začátkem 20. století pocházely. Cowboy Band byl nepostradatelný jako základní prvek Buffalo Bills Wild West. Kapela vyjadřovala potřebnou atmosféru nálady,  podbarvovala při vyšších uměleckých výkonech a stupňovala napětí publika.  Jejich hudba doprovázela show,  vyplňovala hluché prostory mezi čísly a zdůrazňovala odezvu publika na napínavé ovzduší show při některých číslech. Nyní jeden z univerzitních profesorů z Wyomingu sestavil její  nové CD tak, že poprvé po stu letech znovu vzkřísil muziku tohoto bandu. Kapela je vlastně originální dechovka , ale přesto má velikou cenu pro gurmány historie Buffalo Billa u nás. Jedná se zde i o první a tudíž originální nahrávku skladby, ze které později vznikla Americká hymna! Na kompaktní disk "Wild West Music of Buffalo Bill's Cowboy Band," vybral hudbu profesor Mike Masterson Northwest College, Powell, Wyoming

 

 Jestli máte zájem o tohle zajímavé CD s Cowboy Bandem za 14,99 $ + poštovné můžete ho získat na této adrese, nebo  adrese dole:

 

Mike Masterson. mastersm@northwestcollege.edu.

 

(obrázek – kapelník William Sweney.) 

 

Buffalo Bill's Cowboy Band

Kapela Wild West Show také aktuálně spolupracovala s Annie Oakley a Sedícím Býkem při zhudebnění 27 jejich vystoupení s muzikou  Buffalo Bill´s Cowboy Band.  Cowboy Band byla vážená kapela a měla velmi tvrdou disciplínu za vedení  Williama Sweney. Cowboy Band byl nepostradatelný jako základní prvek Buffalo Bills Wild West.

 

Každý hudebník nosil široký klobouk, kožené návleky kalhot, westernové boty, dlouhou košili, vestu a pouzdro na pistoli ze surové kůže ....ačkoli kdo ví, jestli  vůbec někdo z hráčů dokázal honit dobytek  a mnoho jich neumělo ani střílet. Tahle uniforma  byla nezvyklá na tuto dobu, ve které všechny ostatní kapely měli jednotné vojenské stejnokroje.Hudba kterou předváděli byla zrcadlem své doby - pořadové pochody , prvky ragtime, lehké ouvertury a lidové písně. Dokázali tím pohladit a obrousit často drsné a tvrdé hrany lidí a ragtime nebo Indiánská i jiná hudba, pomohla učinit tak cizí kulturu přijatelnou a vzrušující pro miliony svých návštěvníků  v Americe i Evropě.

 

Nařízení pro zaměstnance Buffalo Bill´s Wild West! . "... nesmíte se nechat unést melodií, odvála by vás jako vítr…na hlavní tribuně si pak můžete povídat a přitom poslouchat dobrou muziku a jestliže to schválí králové a královny, pak se může i nějaká skladba  přidat. Buffalo Billův Cowboy Band je spravedlivý ke všem menšinám a nevyzdvihuje nikoho."

 

-New York Press, 1895.

 

(přeložil a sestavil Frank.)