Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Příběh a píseň poslal kamarád Mike, bývalý člen Kanadské jízdní policie, který bydlel v Karlových Varech a později pracoval v restauraci v Sokolově na Starém náměstí, odkud pak po r. 1964 emigroval.Dnes už po mnoho let žije na severu Canady jako snowmen, zažil tam již nespočet zajímavých příhod a poznal i mnoho kamarádů. Tohle poslal kamarádu Farářovi do Texasu:

„Poslechni si něco moc hezkýho, Hank je náš kamarád a  muzikant taky a jeho rodiče jsou docela náhodou Slováci a už tam i byl. Nádherný slova, skoro Yukonska hymna a velice oblíbená od něho. A když už jsi to možná slyšel, tak to pošli dál někomu v Česku...

"Mike“

     Farář to poslal mě a já jsem to rozjel, protože se mi jeho píseň o krásách Yukonu a celé Canady moc líbila, tak jsem s ní seznámil hodně lidí u nás. Frank. 

 

„Ahoj kamarádi,

Zjistil jsem že mnou poslaná písnička Farářovi do Texasu a pak jím poslána dál všem kamarádům kterým by se mohla líbit, se líbila tak, že i já jsem ji dostal zpět párkrát od jiných kteří ani nevědí kde bydlím a že to vzniklo ode mě.... Asi se to pěkně rozmnožilo ..... Nečekal jsem takovou odezvu - je přímá.

Říkal jsem to Hankovi a měl z toho samozřejmě radost. 

     Přidám vám pár detailů o něm - je to rodily Kanaďan a přijel na Yukon asi před 48ti lety nebo tak nějak. Jeho předkové ale pochází z Evropy a to někde blízko od Košic. On se tam sám byl už jednou podívat a líbilo se mu to tam a říkal mě že by tam byl rád ještě aspoň jednou v životě, ale kdo ví.

     Jeho manželka tam ale odmítá jet, protože prý tam nemluví anglicky - snažil jsem se ji vysvětlit, že nemusí, protože je to jiná země, že mají vlastní řeč, ale moc jsem asi nepochodil. Takových lidí je tady víc.

Hank říkal že by letěl do Vídně a že by tam nějaký jeho vzdálený příbuzný z Košic pro něj přijel, a že by pak jeli buď vlakem nebo autem dál. No to je jeho takový polosen - uvidíme.

Hank umí Československy jen jedno slovo - PIVO a to ani moc neví o českých pivech, jen o těch slovenských. Ale chutnalo mu.

     Je to výborný a oblíbený muzikant, má vlastní kapelu asi 5 lidí a jezdí a hraje kam je pozván a na různé příležitosti, je velice oblíben, skládá a zpívá hodně písní o Yukonu a má své CD a DVD, najdete je dost na U-Tubě a prodávají se i tady. Jeho job je, že tu jezdí s městským autobusem.

     Tahle jeho "After Yukon" je snad z posledních dob nepopulárnější, hlavně obsahem a slovy a všichni RCMP 02Yukonci když ji hraje, tak to s ním zpívají. Líbí se to všem i těm, co o Yukonu nic nevědí.

Tak mějte se tam na Jihu všici dobře a ahoj !“

 

Mike - bývalý člen RCMP from WhiteHorse Detachment in Yukon (dnes v důchodu).

 

(Pro našeho čtenáře sestavil a doplnil L.F. Nykl.)

 

Dodatek k písničce o Yukonu.

K tomu, aby se tahle báječná písnička o krásách celé Canady pustila do světa a k seznámení s jejím autorem i zpěvákem Slovenského původu z Košic Hankem Karrem, mě velice pomohli kamarádi z různých koutů světa. Byl to hlavně kamarád Mike Wagner, původem z Brna a jeho poslední bydliště před útěkem přes hranice bylo v Karlových Varech. Dnes už po mnoho let žije v Britské Columbii – Canada. Další kamarád který mi pomohl byl Petr Komárek (Farář) původem z Prahy, který bydlí v Texasu a na završení mi k tomu přidal volný text kamarád Charles Severa, původem z Chebu který dnes bydlí Sydney – Austrálie. Děkuji kamarádi! Frank.

 

Tady je volně celý překlad kamaráda Charlese z angličtiny:

 

After Yukon (Po Yukonu)

Kam jdeš po Yukonu ?

Co děláš na Yukonu ?

jen neklam sám sebe

Pokud si myslíš, že je ještě něco jiného

Tak není

Prostě není víc než Yukon

Prošel jsem naším letopočtem a Vancouverem

Viděl krásné scény

Líbilo se mi tam

Prošel jsem Albertou, viděl slavný Stampede

A líbilo se mi tam

Na co pomyslíš jsem pravděpodobně už viděl

Nerad se chlubím , Cheechako , myslím to vážně

neexistuje prostě nic, co by se alespoň z poloviny

dalo srovnat s Yukonem

Žil jsem v Maritimes

Newfoundlandska skála

se mi líbila

Ontario mě ohromilo s Blue Jays a SkyDome

A líbilo se mi tam

Prérie s pšeničnými poli všechny zlatem zářící

Jejich ženy jsou hezké,

Protože jsou jak jedinečné sny jako po chřestu

A jsou na Yukonu

Parlez -vous le français [Mluvíte francouzky?]

Byl jsem v krásném Quebecu

Líbilo se mi tam

Fandil jsem Habs když vyhráli Stanley Cup

A líbilo se mi tam

Severozápad a jeho polární klid

I Nunavut naše nejnovější severní území

Mě přivádí zpět k mé vizi vzpomínek

na Yukon

Kam jdeš po Yukonu ?

Co děláš na Yukonu ?

Je jen jedno místo, které znám a
kam chci jit

Nebe je to místo, kam půjdu

po Yukonu.

Charles.