-
Poslední čísla ČechoAustralana
po, bře 23rd 2020
Další čísla najdete zde: ČECHOAUSTRALAN - ČÍSLA ROKU...
Skauting byl u nás zakázán třikrát.
28. října 1918 vznikla Československá republika, u zrodu nového státu stáli a pomáhali i skauti, organizovali skautskou poštu a vydávali první skautské známky na světě.
V roce 1920 probíhá první světové setkání skautů = jamboree v Londýně. Vzniká mezinárodní skautské ústředí, Československo je jedním ze zakládajících členů.
Skauting u nás vzkvétal do příchodu nacistů v r. 1940. Skaut - Junák byl zakázán a porušení zákazu bylo přísně trestáno. Po osvobození v r. 1945 se hnutí opět vzchopilo, aby bylo vzápětí roku 1948 opět zakázáno komunistickou zvůlí. Pak se znovu objevili na scéně a to v letech 1968 až 1970 Potom mohli skauti fungovat jen skrytě, pod rouškou turistických oddílů a trampingu. Po roce 1989 se ale situace změnila, skauting byl obnoven a zahájil svou činnost. .
Někteří z činovníků přešli v r. 1971 do organizace TISu, která byla skautským srdcím nejbližší, nebo do jiných turistických spolků. Organizace TIS byla brzy zrušena, neb se zdála komunistickému režimu podezřelá. V této době hodně skautských činovníků vstupovalo do KSČ pro zabezpečení svého postavení nebo své rodiny. Skautské ideály se vytrácely z mysli. Byli i někteří, co se nebáli a byli skauty i potom. S námi trampy se domluvili a jezdili k nám na naše campy v trampském oblečení. Ve svých batozích pak měli skautský mundůr, do kterého se v lese převlékli a postavili stany. Mnoho táborů i dalších činností s dětmi nepostrádalo prvky skautské výchovy, ať už to bylo v různých turistických oddílech s určitým zaměřením, nebo po domluvě s trampy..U nás to bylo hlavně na campu Arizona u Tatrovic, kde si dole pod potlachovištěm u obory po domluvě se mnou jako s sheriffem, rozbili tábor a tam přes léto jezdili. To trvalo s přestávkami několik let, než přišla „sametová revoluce." Byla s nimi dobrá domluva, nic od nás nežádali, jen jim poněkud vadilo, že když si odpískali večerku, tak se od našeho ohně u boudy ozýval někdy až do rána zpěv a třískání do kytar. Taky bylo i nějaké to pivo, ale to jsme před mladými skauty neukazovali. Ale to trampové dělají, mají rádi svoji svobodu a ne píšťalku a sucho v ústech.
Přesto jsme skautům rádi pomáhali, ukrývali je a zapírali před postihy SNB nebo Lidových Milicí. Dodnes se k nim rád hlásím a oni nezapomínají i na to, že jsem jim v prosinci 1989 pomáhal jako mluvčí Občanského Fóra v Chodově k tomu, aby se mohli znovu postavit na vlastní nohy.
Ahoj Frank Nykl.