-
Poslední čísla ČechoAustralana po, bře 23rd 2020
Další čísla najdete zde: ČECHOAUSTRALAN - ČÍSLA ROKU...
Rybolov - jezero Taylor
Kamarád Jerry Vecka (Pupál) z Colorada v USA, je původem z Brna a vojákoval v Karlových Varech. Jinak je to výborný muzikant a spisovatel (napsal také knížku o našem tulákovi z přelomu 19. - 20. století Eskymo Welzlovi a knížka vyšla i u nás v Praze). Hlavně je také znalec rybolovu. Když se mi v e-mailu zmínil o tom, že rád jezdí k jezeru v Coloradu jménem Taylor a je tam krásně, poprosil jsem ho, ať mi o tomhle u nás neznámém koutu přírody Skalistých hor něco napíše. Stalo se a doufám i vy čtenáři si rádi přečtete od kamaráda o krásách rybaření v USA. Nechme ho k nám promluvit ze vzdáleného místa přes tisíce mil :
"Jedno z nejkrásnějších a nejdivočejších jezer ve Skalistých horách je Taylor Park Reservoir. Je to zbudovaná přehradní hráz na řece Taylor River. A to hned pod štíty řetězu Skalistých hor, které se tyčí do výšky nad 14 000 stop - 4.280m ( La Plata Peak 14 336 stop - Mount Yale 14 194 stop. ) Tito horští velikáni se nacházejí v pohoří zvaném Sawatch Range. Jezero samotné je na západní straně pohoří. Řeka Taylor pod hrází plyne nespoutaná a jsou zde místa, kde rybaří muškaři. Na řece platí zákon: Co chytíš, musí zpátky do řeky! Muškování neboli Fly Fishing je vysoká škola rybaření. V čase, kdy se zrovna vylíhnou mušky - Mayfly - musíš použít zrovna takové uměle stvořené z peříček a nití. Jinak si nevrzneš. Já s mojí ženou Danou chodíme přímo na jezero, kde můžeš mít tři jezerní pstruhy a jednoho duháče. Tedy čtyři ryby je limit pro jednoho rybáře. Kdysi byl limit osm ryb. No, doby se mění a lidí přibývá. A to je vždycky problém. Hlavně s lidmi.
Je několik možností se na břeh jezera dostat. Buď sjedeš autem přímo k jezeru -Bull Point - nebo zaparkuješ a vyšlápneš si to. Dolů s kopce to jde, ale nahoru a s rybami si pěkně zafuníš. Asi tak hodinku. V tom prvním místě nechytneš nic moc i když mi tam utekla pěkná štika, ale v místě druhém a v hloubce 20-30 metrů je šance na jezerního pstruha. Teď na jaře se jezerní pstruh přibližuje ke břehu. Stav vody je nízký a proto je úspěch z 99% zaručen. Jenže, kamaráde, pořád to jedno procento hraje zapeklitou roli. Totiž nemusíš chytit nic. Náhoda je náhoda. Jinak v okolních lesích jezera Taylor žije puma, medvěd černý, liška, kojot, jelen, srnčí, králík a drobná zvěř. Samozřejmě také ptactvo zpěvavé. Kromě jezerního pstruha je v jezeru Duháč, German Brown, (původem přivezený z Německa) kanadský pstruh a štika.
No a proč chytám ryby už teď pro Vánoční svátky? Protože v zimě je na jezeru 2 m ledu a zrovna tak napadaného sněhu. (My doma dáme rybu do igelitového sáčku s vodou a necháme zmrazit. Na Vánoce se to rozmrazí a je jak čerstvá.) V zimě se silnice protahuje pluhem, protože tam v chatě bydlí celoročně jedna rodina. Mají tam i obchůdek, kde koupíš základní potraviny a návnadu. Sucker je plevelní ryba, kterou lze legálně použít jako návnadu. Berou ji pouze Jezerní pstruzi. I když návnadou bude podrbávat i Duháč, tím nám vytváří falešné signály. Říkáme tomu "chujbajty". Rybaření je oddych od denního shonu a tramp, který chodí zároveň i na ryby umí dvakrát.
Recept:
Mackinaw neboli Pstruh jezerní. Je to velice chutná ryba. Není suchá. Dá se připravit jako obalované řízky, dá se péct v troubě a nebo smažit na pánvi. Já mám nejraději filetované řízky, smažená kolečka brambor s majonézou, okurek, petrželku a olivy. K tomu jedno vychlazené nebo skleničku bílého ryzlinku. Určitě existuje více receptů, ale tenhle je můj. Ahoj Pupál."
Podle kamaráda Pupála sestavil Frank Nykl.
(Dovětek - Už tam rybaříme 15 let a teď se tam sejde celá parta z osady. Tedy jen ti, co rybaří. Večer je táborák s nějakou tou písničkou. A taky aby se jeden ohřál. V noci je tam koncem května pěkná "kosa". Zmrzne voda v ešusu, ani nemrkneš. Prostě Skalisté hory.)